Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

Tromboliza

     Leczenie trombolityczne jest obecnie jedyną metodą, o udowodnionej skuteczności, w terapii ostrego udaru niedokrwiennego mózgu. Stosowane jest w celu rozpuszczenia skrzepliny zamykającej światło naczynia, którego niedrożność może spowodowac zagrożenie życia lub prowadzic do inwalidztwa. Może być dla chorego szansą pełnego powrotu do zdrowia włącznie z ustąpieniem deficytów neurologicznych.

     W udarze niedokrwiennym mózgu, spośród wszystkich leków trombolitycznych podawanych dożylnie, stosuje się  jedynie rekombinowany tkankowy aktywator plazmingenu (rt-PA). Czas w którym można podać lek to 4,5 godziny od początku wystąpienia objawów udaru mózgu. W ten sposób leczonych jest ok.5 % pacjentów.  Chory otrzymuje preparat alteplaza w postaci wlewu dożylnego. 10% leku podawana jest w tzw. bolusie czyli w ciągu 1-2 minut a pozostałe 90% w ciągu godziny. Wymagane jest stałe monitorowanie i obserwacja chorego w warunkach sali udarowej w czasie podawania leku i w okresie bezpośrednio po jego zastosowaniu co pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia w razie wystąpienia powikłań.

     Najgroźniejszym powikłaniem leczenia trombolitycznego udaru mózgu jest objawowy krwotok śródmózgowy, który stwarza ryzyko niekorzystnego lub zakończonego zgonem przebiegu choroby (częstość występowania w różnych badaniach 2-8%). Inne objawy niepożądane to krwotok wewnątrzczaszkowy bezobjawowy (3%), krwotok zewnątrzczaszkowy (w miejscu wkłucia dożylnego, dotętniczego, z przewodu pokarmowego, układu moczowego). Dlatego decyzja o zastosowaniu leku trombolitycznego powinna być podjęta przez doświadczonego neurologa tak , by korzyści wynikające z jego zastosowania były istotnie wyższe niż ryzyko takiego leczenia.

     Często elementem decydujacym o możliwości zastosowania leczenia  trombolitycznego u danego pacjenta, jest wiedza o prawidłowym  postępowaniu zaraz po wystąpieniu objawów sugerujacych udar.Przede wszystkim pacjent musi dotrzeć do szpitala (oddziału udarowego) jak najwczesniej od wystąpienia pierwszych objawów udaru.

     Podanie leku trombolitycznego jest możliwe tylko w czasie do 4,5 godziny od początku udaru. W tym czasie pacjent musi dojechac do szpitala, mieć wykonany cały szereg badań diagnostycznych ( tomografia komputerowa głowy, badania laboratoryjne itd.), przejść całe postępowanie kwalifikacyjne. W doświadczonym ośrodku kwalifikacja w izbie przyjęć zajmuje 30-40 minut.

     Bardzo ważne jest ustalenie rzeczywistej godziny początku objawów. Tu nie można powiedzieć „mniej więcej”. Osoba, która obudziła się nad ranem z objawami udaru nie jest w stanie ustalić początku. W takiej sytuacji jest dyskwalifikowana z leczenia gdyż pomyłka może przyczynić się do powikłań stanowiacych zagrożenie życia i przyczynić się do niepowodzenia leczenia.

     Istnieje wiele kryteriów, które wykluczają zastosowanie leczenia trombolitycznego niezależnie od zmieszczenia się w oknie czasowym. Kwalifikujący lekarz musi zapoznac się z całą historią chorób pacjenta, sposobami leczenia, aktualnie przyjmowanymi lekami dlatego tak ważne jest zabranie ze sobą pełnej dokumentacji medycznej. Gdy chory nie jest w stanie rzeczowo odpowiadać na pytania lekarza z pomocą może przyjść rodzina dlatego nie wolno czekać w domu na informacje ze szpitala tylko natychmiast jechac za chorym!

 

      W ostrym okresie udaru mózgu najważniejszy jest czas! Czas aby zdążyć podać lek zanim upłyną 4,5 godziny od początku udaru. Czas aby zacząć leczenie jak najwcześniej. 

 

<<<Nagle OBJAWY sugerujace udar mózgu >>>

                             VVVVVVVVV

<<<Rzut oka na ZEGAREK ( pacjent, rodzina)>>>

                               VVVVVV

<<<TELEFON na pogotowie (mówić, udar i podać godzinę rozpoczęcia>>

                                 VVVV

<<<w tym czasie skompletować dokumenty medyczne>>>

                                    V

<<<pacjent karetką do szpitala, rodzina zaraz za nim>>>

 

 

 

Dziękujęmy za konsultację Pani Dr N. Med. Dzianott- Pabijan

 

 

 

 

Foto pobrano z: www.neurologyupdate.com.au

 

    

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze wydarzenia

ALERT UDAROWY

ALERT UDAROWY

ALERT UDAROWY został ogłoszony z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który przypada na 29 października, i jest jednym z projektów ogólnopols (..)

Akademia opieki długoterminowej

Akademia opieki długoterminowej

Liczba osób wymagająca opieki długoterminowej w Polsce bardzo szybko wzrasta. Sytuacja ta stwarza poważne wyzwania dla sektora zdrowotnego i (..)

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce”

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj …

Już 10 września inauguracja 10. edycji kampanii prasowo-internetowej „Zadbaj o serce”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solu (..)

Czerwony Guzik Życia

Czerwony Guzik Życia

Stowarzyszenie Udarowcy - Liczy się Wsparcie w dniach 4-6 lipca w ramach kampanii Czerwony Guzik Życia przeprowadziło w trzech gminach powia (..)

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z choro…

Rozpoczyna się trzecia edycja kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” zainicjowanej przez Nutricię M (..)

Złote Otisy 2018 rozdane

Złote Otisy 2018 rozdane

W dniu 12 kwietnia 2018 r odbyła się gala z okazji XV-Lecia Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2018”. W tym wydarzeniu nie zabrakło Stowarzyszen (..)

Losowe zdjęcia z galerii

DMC Firewall is a Joomla Security extension!